Yumurtalık Kisti Türleri Belirti ve Tedavileri

26 Temmuz 2016
Yumurtalık kisti türleri

Yumurtalık Kisti Türlerinin Belirti ve Tedavileri

Yumurtalıklarda oluşan en az yedi çeşit kist mevcuttur. Yumurtalık kisti türlerinin en başında fonksiyonel olanları gelir. Foliküler de denilen bu kist türü genellikle yumurtlamayı sağlayan hormonların yeterli ve düzenli çalışmamasından kaynaklanır. Çoğu zaman belirti göstermeden kendi kendilerine erirler.

 

Adet Döneminde Oluşan Kistler

Adet döneminde oluşan yumurtalık kisti türleri ; Adet döneminde yumurta keseciği çatlar ve yumurta dışarı atılır. Yumurta atıldıktan sonra gebeliğin devam etmesini sağlayan Korpus Luteum adındaki kesecik gebelik oluşmadığı zaman erir ve kaybolur.

Fakat bazen kaybolmaz ve uzun süre kalarak içine kanama şeklinde kendini gösterir. Genellikle ağrı, sızıya neden olmaz ama adet dönemi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

 

Dermoid ve Teka Lütein Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Dermoid kistler Daha çok yirmili yaşlarda ortaya çıkan deri, saç ve diş gibi değişik dokular içerir ve tedavisi ancak cerrahi müdahale ile mümkün olabilir. Teka Lütein kisti de en sık görülen kist türlerinden biridir.

Aşırı hormon salgılanması sonucunda ortaya çıkar. Ayrıca belirtmek gerekir ki en çok kısırlık tedavisi gören kadınlarda hormon ilaçlarının etkisi ile oluşur. Tedavi kesildiği an kendiliğinden kaybolur. Çok fazla olmamakla birlikte gebelikte de görüldüğü olmuştur.

Çift taraflı ve yirmi santimetre civarında bir büyüklükte olabilir. Ameliyat durumları ancak çok ciddi durumlarda ortaya çıkabilir. Kanama ve torsiyom bu ciddi durumlardan kabul edilir.

 

Gebelik Luteoması Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Luteoma daha çok gebe kadınlarda görülür. İçi sıvı dolu yapılardır. Bu yapılar kadında gebeliği boyunca bulunur. Hormonların fazla salgılanmasından dolayı vücutta aşırı tüylenme olarak kendini gösterir.

Gebelik bitince kist kendiliğinden erir. Ayrıca gebelik tümörlerinden tamamen farklı olup uzman görüşü alınmadan hiç bir işlem yapılmamalıdır.

 

Polikistik Over Hastalığı ve Tedavi yöntemi

Polikistik over hastalığı ergenlik çağındaki genç kızlarda daha çok görülür. İlk bakış açısına göre kendisini adet düzensizlikleri olarak gösterir. Tabi bunun yanında aşırı yeme isteği ve kıllanma olarak da baş gösterir.

Doktora bu şikayetlerle giden kadınların hemen hemen hepsinde bu sorun çıkmaktadır. Doktor yardımı ile düzene sokulan adet sayesinde kadınların yumurtlama olasılığı daha yüksek olup, Üremek için daha verimli bir hale gelir.

Yayınlanan kategori Jinekoloji Ekleyen Dr Mürüde