Yumurta Donasyonu Yaptırılacak Yer Nasıl Seçilir?

12 April 2017
yumurta bağışı

Donör bayanlardan alınıp anne olmak isteyen anne adayına baba adayının sperm hücreleri ile döllenmiş bir biçimde nakli gerçekleştirilen hücrelerin neticesinde ortaya çıkarılma çalışması yapılan gebelik oluşturma yöntemlerindendir. Çiftlerin üreme hücreleri ile defalarca denendiği halde sağlanamayan gebelikte gündeme getirilir ve çiftlerin onayına sunulur. Çiftler açısından bir problem olmaması halinde sağlıklı donörlerden elde edilen yumurta hücrelerinin laboratuvar ortamında döllenmesi neticesinde tedavinin büyük bir kısmı tamamlanır. Bu yönteme de yumurta donasyonu bir diğer ismiyle yumurta nakli ismi verilir.

Tüp bebek tedavisinin çiftlerin belli başlı sorunlarında başarısızlıkla sonuçlanabildiği dikkat çeker. Bu bağlamda birden fazla denemek suretiyle denemelere devam edilir. En son noktaya yani; haddinden fazla deneme oranına ulaşıldığında da çiftlerinde inisiyatifi ile farklı yöntemlere geçiş yapılabilir. Yumurta ya da sperm hücresi nakli belirgin örneklerdendir. Kıbrıs tüp bebek merkezlerinin hemen hepsine uygulaması gerçekleştirilen yöntemlerden olduğu söylenebilir.

Dünya genelinde en özgür şekilde bebek sahibi olma yöntemlerini uygulatabileceğiniz nokta Kıbrıs’tır. Alternatif tedavi yöntemlerinin bir kısmı dünya ülkelerinin bazılarında gerçekleştirilirken bir başka tedavi diğer ülkelerde yasaktır. Kısacası; dünya ülkelerinde mutlaka bir yasakla karşılaşırsınız. KKTC her türlü tedavinin özgürce uygulatılabileceği noktalardan olması nedeniyle her yıl bu sebeple on binlerce çifte kapılarını aralar. Müslüman ülkelerde yasak olduğu gibi bazı Avrupa ülkelerinde de yumurta nakli yasaktır. Avustralya, İngiltere, Yunanistan gibi ülkeler nakil işlemlerine yeşil ışık yakan diğer ülkelerden. Aynı zamanda ülkemizde de dini nedenlerden dolayı yasak olduğunu söylemek mümkün.

Posted in Tüp Bebek by altanyigit altanyigit