Vulva Kanseri Hastalığı

18 Temmuz 2016
vulva kanseri hastalığı

Vulva Kanseri Hastalığı

Vulva kanseri vajen bölgede bulunan dış dudaklarda meydana gelen bir kanser çeşididir. Hemen hemen her yaşta görülebilen bir hastalık olabilmesine rağmen en sık yaşlı hastalarda meydana gelmektedir. Genelde hastalıklar şişlik ve hassasiyet ile başlamaktadır, kaşıntı ve ağrıya neden olabilmektedir. Kanser ne kadar erken teşhis edilirse çıkarılması gereken alanda o kadar dar olur.

Vulva kanserini önlemek için, cinsel beraberlik sırasında cinsel hastalıklara karşı önlem almak ve cinsel partner sayısının minimumda tutulması, ilişki sırasında prezervatif kullanılması ve HPV virüsüne karşı aşı olarak önlem almak ile vulva kanserine karşı önlem alınabilir.

 

Vulva Kanseri Belirtileri

Tedaviye dirençli kaşıntı, hissedilen ağrı ve hassasiyet, Deride renk değişikliği, adet kanamaları dışında da meydana gelen kanamalar, ele gelen kitle ve açık yara, deride renk değişikliği ile aynı anda ortaya çıkan açık yara Vulva kanseri Belirtileri arasında yer almaktadır.

 

Vulva Kanseri Nedenleri

Vulva kanserinin belli bir nedeni yoktur ancak tanılardaki bulgulara göre genelde 65 yaşındaki bireylerde rastlanmaktadır. HPV enfeksiyonlarına maruz kalmak, sigara kullanımı, HIV virüsü taşıyan herhangi bir şeye maruz kalmak vulva kanseri nedenleri arasında yer almaktadır.

 

Vulva Kanseri tedavisi

Vulva kanseri tedavisi cerrahidir. Vulva kanserinde tümör odaklı bir yaklaşım izlenmektedir. Eskiden uygulanan kasık bölgesi ile birlikte tedavi yaranın daha sancılı olması ve daha geç bir şekilde iyileşmesi nedeni ile günümüzde pek tercih edilmektedir. Çünkü bu tedavi yöntemi ile genital bölgeden geniş bir alan alınır.

Radyoterapi ile hücresel olarak radyoterapiye duyarlı vulva kanseri hücrelerine etki edilir. Cerrahi işlem öncesi radyoterapi çubukları ile kanserli bölgeye etki edilir.

Vulva kanserinde kemoterapi tedavisi, Vulva kanseri genel anlamda kemoterapi tedavisine karşı dirençlidir. Bu neden ile vulva kanserinin erken evrelerinde tercih edilmez.

Tedavi sonrasında hasta oturmak da güçlük çekebilir ve cinsel isteksizlik, halsizlik gibi sorunlar yaşanabilir ayrıca cinsel birleşme sırasında orgazm yaşayamama gibi problemler yaşanabilmektedir. Tedaviden sonra doktorun sizi çağırdığı tarihlerde hastaneye giderek muayene ve tedavi olmak gerekir. Bu hastalığın kendini tekrar etmemesi için alınabilecek önlemlerden biridir.

Yayınlanan kategori Jinekoloji Ekleyen Dr Mürüde