İLAÇSIZ TÜP BEBEK TEDAVİSİ (IN VİTRO MATÜRASYON)

 

IVM tedavisinin diğer adı ilaçsız tüp bebek tedavisidir. Yani vücut içerisinde bulunan yumurta hücrelerinin tam olgunlaşmadan vücut dışına alınması ve laboratuar ortamında olgunlaştırılmasıdır. Gene aynı tüp bebek işleminde yapıldığı gibi sperm ve yumurtanın bir araya gelerek mikro enjeksiyon işleminin tamamlandığı bir yöntemdir. Halk arasında yaygın olarak ilaçsız tüp bebek ismiyle bilinir.

İlaçsız tüp bebek tedavisi çok sınırlı sayıda hastaya uygulanmaktadır. Özellikle polikistik over olarak adlandırdığımız hastalığa sahip olan bayanlarda daha çok kullanılmaktadır. Bunun nedeni de bu tip hastalarda yapılan tüp bebek tedavileri sırasında kullanılan ilaçlara karşı gösterilen aşırı reaksiyondan dolayı hiperstimülasyon durumu ortaya çıkmaktadır. Bu durum oldukça can sıkıcı bir hale gelebilmektedir.

Hastanın karnının içerisinde sıvı toplanması, nefes problemleri ya da pıhtılaşma bozuklukları hatta hayati önem arz edecek durumlar söz konusu olabilir. İşte hastayı bu duruma getirmemek için daha doğrusu hiperstimülasyon sendromundan korumak için uygulanan bir yöntemdir.

Hiperstimülasyon sendromundan korunmak için seçilmiş bir yöntemdir. İlaçsız olması bu nedenle avantajlıdır. Yalnız gebelik sonuçları açısından ise istenilen sonuçlar elde edilememiştir. Çünkü gebelik oranları normal ilaç kullanıldıktan sonra yapılan tüp bebek oranlarına göre daha düşüktür. Bu nedenle bir mucize olarak bakılmamalı sadece belli hasta gruplarında bu işlemde deneyimli laboratuarlar ve doktor tarafından yapılması önerilen bir yöntemdir.

Elbette IVM (ilaçsız tüp bebek) yöntemiyle tüp bebek yaptırmanın avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Avantaj olarak diğer tüp bebek yöntemlerine göre daha kolay yapılması, 10 gün gibi kısa bir sürede bitmesi, herhangi bir yan etkisinin olmaması, kan alma işleminin olmaması ve daha az doktor kontrolüne gitmesi avantaj olarak sayabiliriz. Dezavantaj olarak ise gebelik oranının çok düşük olması ve yumurtanın istendiği kalitede olmaması en büyük dezavantajlardan bir tanesidir.