Tüp Bebek Tedavisinde IMSI Nedir ?

17 February 2018
Tüp Bebek Tedavisinde imsi

Tüp bebek tedavisinde imsi nedir ? Ne zaman kullanılır ?

Tüp Bebek Tedavisinde imsi NedirTüp bebek tedavisinde imsi yöntemi ; sperm içerisindeki morfolojik yapının yani görüntüsünün daha büyük büyültmelerle bakılarak genetik yapısının anlaşılabilmesini sağlayan önemli alternatif seçeneklerdendir. Normal IMSI işlemlerinde sperm ancak mikroenjeksiyon işlemi sırasında 200- 400 kat büyütülürken IMS adı verilen özel bir mikroskop aracılığı altında sperm 6000 kez büyütülmektedir. İçerisinde spermi oluşturan genetik materyali taşıyan hücrelerin organelide görünebilmektedir. Böylece daha kaliteli spermi seçmeye yaramaktadır.

Normal eski yönteminde yapıldığında sperm sadece morfolojik olarak şekil, kuyruk yapısı ve hareketiyle ayırt edilmektedir. IMSI tedavisinde ise spermin en küçük yapısı bile görülerek tedavide bir üstünlük sağlanmaktadır.

IMSI yönteminin pek çok avantajı bulunmaktadır. Eğer erkek kaynaklı çocuk sahibi olamama problemi varsa burada spermi seçmek oldukça önem taşımaktadır. Spermin yapısına bağlı olarak embriyo kalitesinin bozuk olduğunu düşündüğümüz hastalarda IMSI yöntemi kullanılmaktadır. Bazen embriyolar istenen kalitede olmayabilir veya sebebi açıklanamayan olaylarda IMSI tedavisi kullanılabilir.

IMSI tüp bebek tedavisinde 35 yaş üstü hasta gruplarına bu yöntem tavsiye edilmektedir. Ayrıca IMSI testinin uygulanabilmesi için anormal oranda sperm sayısının tespit edilmiş olması gerekmektedir. Aksi takdirde herkese IMSI tedavisi uygulanmamaktadır.

IMS adeta tüp bebek hastalarına umut aşılamaktadır. Çünkü daha önce düşük yapmış bayanlarımızda veya daha önce başarısız tedavilerde bulunmuş hastalarımıza umut vererek, tedavinin olumlu şekilde ilerlemesini sağlamıştır.

Kısacası IMSI yöntemi ; Türkçede yüksek mikroskobik büyütmeyle seçilmiş sperm mikroenjeksiyonu anlamına gelmektedir. Yani IMSI kelimesinin açılımı bu şekildedir. Spermin sitoplâzması incelenerek seçilmesi durumudur. Normalde sperm hücresi mikroskop altında 600 kat büyülterek seçilir. Gelişen teknoloji yardımıyla artık IMSI yöntemiyle 8000 kata çıkabilir. Böylece sperm daha detaylı şekilde incelenir. Sitoplâzmasında bulunan anormallikler saptanarak gerekli işlemlerde bulunmak üzere işleme başlanır.

 

Posted in Tüp Bebek by altanyigit altanyigit