Tüp Bebek Tedavisinde Embriyonun Tutunamama Durumu:  Embriyonun rahim içerisinde tutunup gelişebilmesi için rahim yapısının düzgün ve kaliteli olması gerekmektedir. Nasıl ki baba adaylarındaki aşırı kısırlıktan dolayı döllenememe söz konusu ise aynı durum anne adayları için de geçerlidir. Bu duruma infertilite yani açıklanamayan kısırlık adı verilir. İnfertilitenin birçok sebebi olabilir.
Bunların başında erken dönem düşükleri, çocuk aldırma esnasında gerçekleşen rahim içi bozulmaları, rahim duvarlarının düzgün olmaması olarak gösterilebilir. İnfertilite bazı durumlarda plasenta yetersizliği ve fetüs ölümleri olarak da ortaya çıkabilmektedir.

Rahim Duvarlarının Bozuk ve Şekilsiz Olması Ne Demektir? Tüp Bebek Tedavisinde Embriyonun Tutunamama Durumu

Rahim içi ve duvarları bozukluklarının kısırlık ile sonuçlanması uzun yıllardır araştırılan bir konudur. Rahim duvarlarında her daim var olan iyi huylu tümör de denen miyomların varlığı bazen kısırlığa yol açabilmektedir. Miyomlar her zaman olmamakla birlikte rahim boşluğunda şekil bozuklukları yaratabilmektedir.
Bazen de submukoz polip olarak endpometriyumun içine doğru büyümeleri de kısırlık sebebi olarak adlandırılabilir. Rahim içerisindeki bu yüzeysel lezyonarın lokal enflamasyon etkisi ile implantasyonu engellediği sanılmaktadır. Bu tür durumlarda HSG veya ilaçlı rahim filmi yöntemi ile teşhis koyulmaya çalışılır. Fakat vakaların yüzde yirmilik gibi önemli bir kısmına teşhis koyulamamaktadır.

Rahim Duvarı Kalınlığı

Rahim duvarının kalınlığı gebe kalabilmek için çok önemli bir yapıdır. Bu yapının yani endometriyumun en az yedi buçuk en fazla dokuz mili metre olması gerekir. Rahim duvarı kalınlığının fazla olduğu durumlarda gebelik pek mümkün olmayabilir. Rahim duvarı kalınlığının yeterli olmama sebepleri doğum sonrası oluşan enfeksiyonel rahatsızlıklar, düşük ile gelişen enflamasyonel bulgular, kuvvetli adenomiyaz ve rahim duvarında meydana gelen çok sayıda miyom olarak sıralanabilir.

Bağışıklık ve Psikoloji Durumları

Birçok kadın ilk tüp bebek denemesinden sonra hayal kırıklığı ile psikolojik çöküntü yaşar. Psikolojik çöküntünün sebep olduğu bağışıklık sistemi zayıflığı uzun bir süre anne adayının tekrar tedavi olabilmesi için beklemesi gerekecek. Bu gibi durumlarda baba adayının desteği çok önemlidir. Eğer anne adayı yeterli ilgi ve şefkati göremezse tekrar tüp bebek tedavisi görse bile kendisini toparlayamadığı için şansı düşecektir.