Kıbrıs’ta Tüp Bebek Tedavi Süresi Ne Kadar Sürer ?

Tüp bebek tedavi süresi yaklaşık olarak 15 gün içerisinde tamamlanmaktadır. Fakat bazı tedavilerde ise bu süre 20-25 güne kadar uzayabilmektedir. Elbette ki bu sürenin uzunluğuna etki eden bazı faktörler bulunmaktadır. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki 20-25 gün uzun tedavide tüp bebeğin tutma şansı diğer tedaviye göre %5 fazladır. Tabi ki de tedavinin süresi çiftlerin sağlık durumlarına, kısırlığının boyutuna göre değişiklik göstermektedir. Tüp bebek işlemi toplamda beş ayrı aşamadan oluşmaktadır. Bu beş aşamanın her birinin kendine göre farklı süreleri bulunmaktadır. Bu beş aşama tanı ve muayene, yumurtalıkların baskılanması ve uyarılması, yumurtaların toplanması, laboratuar işlemleri ve embriyo transferinden oluşmaktadır.

Tüp Bebek tedavi süresinin 5 seanstan oluştuğunu söyleyebiliriz. İlk aşama doktorla çiftlerin tanışmasıdır. Bu aşamada doktor önceden uyguladıkları tedavi yöntemlerini dinlemekle beraber çiftlerdeki sorunları tespit etmek amacıyla bazı testler isteyebilir. İkinci seansta ilaçlar yardımıyla anneden birden fazla yumurta elde edilmeye çalışılır. Elde edilen yumurtalar uyarılıp, birkaç sefer ultrasona girmesi istenilir. Hatta hormonlara bakmak amacıyla kan testide istenilebilir. Üçüncü evrede yumurtaların toplanması için yumurtaların iyice olgunlaşması gerekmektedir. Bu yüzden ilaç tedavisi uygulanır. Yumurtalar toplanıp iyice olgunlaştıktan sonra döllenip laboratuar işlemine gönderilir. Son olarak embriyo transferi yapılmadan önce anne ve babaya yapılacak işlem hakkında bilgi verilir. Anne ve babanın onayı alındıktan sonra embriyo transferi gerçekleştirilir.
Tüp bebek işleminde kadının adet dönemi taklit edilerek yakın incelemeye alınır. Dolayısıyla genel olarak baktığımızda tüp bebeğin süresi, başarılı olup, olmayacağı bir aylık adet döngüsüne bağlıdır. Yani tedavi bu dönemi kapsamaktadır. Buda en kısa olarak 15 gün, en uzun olarak ise 25 gün sürmektedir.