Tüp Bebek Tedavisi İle İlgili Sık Sorulan Sorular

6 Ekim 2017

TÜP BEBEK TEDAVİLERİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

 

Tüp Bebek Tedavisi Kaç Gün sürer?

 Kıbrıs Tüp bebek tedavisi için Kıbrıs’a gelmeden once, bayan hastaların ortalama 10-12 günlük ilaç tedavileri bulunmaktadır. Tüm tahlilleri orada yapıp, 10-12 günlük ilaç kullanımının ardından Kıbrıs’a gelinir. Kıbrıs’ta geçirilecek olan tedavi süreci en fazla 5 gündür. Ardından çiftimiz evine dönebilir.

Burada kalması mümkün olayan veya istemeyen hastalar, uygun uçak saatleri olduğu sürece günü birlik de Kıbrıs’a gelip gitme yapabilirler.

 

Tüp Bebek Tedavisine Ne Zaman Başlanmalıdır?

Anne adayı menapozda değil ise, hormon tahlillerinin ardından, adet (regl) zamanının 2., 3., 4. veya 5. günlerinden birinde tüp bebek iğnelerine başlanması gerekiyor.

Uzun bir süredir menapoz durumu söz konusu ise, gerekli tetkikler yapıldıktan sonra istenilen herhangi bir günde tüp bebek tedavisine başlanabilir.

 

Tüp Bebek Tedavisinde Kadının Yaşı Önemli Midir?

Kadın yaşı, yumurta rezervi ve kalitesi açısından çok önemli bir noktadır. Kadınlarda yaş ilerledikçe hem yumurta rezervi (sayısı) azalır hem de kalitesi düşer. Dolayısıyla tüp bebek ne kadar erken yapılırsa o kadar da sağlıklı embriyo transferi yapılması mümkün olmaktadır.

35 yaş üzeri bayanlarda anomali embriyo oluşma riskinin arttığını bilmek gerekir. Bu yaş grubu ve üzeri bayanlarda düşük riski daha fazla mevcuttur.

Rahim kalitesi de tüp bebek ve bebeğin tutunması açısından önemli bir noktadır. Çünkü bayanlarda yaş ilerlerken rahim küçükmeye ve bebek Kabul etmemeye başlar.

 

 

Tüp Bebek Tedavisinde Gerekli Olan Tetkikler

Tüp bebek tedavisi öncesinde erkek hastadan sperm analizi ve bulaşıcı hastalık gibi tetkikler istenmektedir.

Anne adayları ise detaylı ultrason ve jinekolojik muayesinin ardından, rahim filmi, adetli dönemde yapılmış olan hormon değerleri, rezerv tahlili ve bulaşıcı hastalık analizi gibi raporlarını bize göndermelerini rica ediyoruz.

 

Tüp Bebek Tedavisinde Başka Birinin Spermi ya da Yumurtası Kullanılır Mı?

Bayanın menapoz gibi bir durumu yoksa, yumurta kalitesinde herhangi bir sıkıntı yoksa sadece bayanın kendisine ait yumurtaları rahimden alınır ve o yumurtalar ile işlem yapılır.

Fakat yumurta kalitesi veya rezervinde problem varsa, bu durum ile ilgili olarak hasta bilgilendirilir ve ÇİFT istediği taktirde donor yumurtası ile tedaviye destek veririz

Bu durum erkek için de aynı şekildedir. Baba adayının sperm kalitesinde bir problem olduğu taktirde veya azosperm söz konusu olduğu zaman çiftimize sperm donasyonu önerilir. Sperm bankasından sperm donörünün spermleri kullanılarak tüp bebek tedavisi tamamlanır.

 

Tüp Bebek Tedavisi Kaç Kez Denenebilir?

 

Çiftler reşit olduğu sürece, tüp bebek tedavisi yapmak için yaş sınırı olmadığı gibi, istenilen sayıda da deneme yapılabilir. Gerek donasyon ile gerekse normal tüp bebek ile, dilediğiniz kadar tüp bebek tedavisi yapılabilir.

Önemli olan tek nokta, normal IVF tedavisinde bayan hastanın yumurta rezervidir. Anne adayından yumurta çıktığı taktirde tüp bebek denemelerine devam edilebilir.

Yayınlanan kategori Blog, Tüp Bebek Ekleyen serkan dağdelen