Tüp Bebek Ne Zaman Tutunur?

16 Ocak 2018
Tüp Bebek Ne Zaman Tutunur ?

Tüp bebek tedavinde aklılarla takılan, en çok merak edilen tedaviye ilişkin sorulardan biri tüp bebek ne zaman tutunur sorusudur. Tüp bebek tedavisinde belli aşamalardan sonra embriyo transferi gerçekleşir. Yumurtalıkların uyarılması, yumurtaları çatlatma, yumurtaların toplanması, sperm hücrelerinin alınması, yumurtaların döllenmesinden sonra embriyo transferi yapılır. Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi sonrası embriyonun rahme tutunması 12 gün içinde gerçekleşir.

Embriyo transferinden sonraki gelişim sürecinin takibi tüp bebek ne zaman tutunur sorusuna yanıt almada önemlidir. Embriyo transferinden sonraki 3. gün ve 5. gün gelişim süreçleri rahme tutunma süresi hakkında bilgi verir. Embriyo transferinden sonra rahme tutunma süresi hakkında bilgi veren 3. Gün ve 5. Gün detaylarını inceleyerek konu hakkında bilgi sahibi olabiliriz.

Embriyo Transferi Gelişim Aşamaları

Embriyo transferinde birinci gün 6 ila 8 hücre gelişmeye başlar. İkinci gün blastokist haline gelen hücreler bölünmeye devam eder. Üçüncü gün hücrelerin kabuğundan çıkmaya başladıkları gündür. Dördüncü günde hücreler rahme tutunmaya başlar. Beşinci günde rahmin zarının iç kısmına yerleşme olur. Altıncı ve yedinci gün rahme tutunma devam eder. Sekizinci gün anne karnında Hcg hormonu dolaşmaya başlar. On birinci gün artık bu hormon gebeliğin belirlenmesini sağlayacak düzeye ulaşır.

Beşinci günde çok önemli gelişmeler yaşanır. Tüp bebek ne zaman tutunur sorusuna cevap verecek gelişmelerdir bunlar.  Fetus ve plasenta olacak hücreler bu aşamada gelişir. Hcg hormonu tüp bebek tutunduğu zaman bu günde algılanmaya başlar. Fetal gelişimin devamının olup olmadığı beşinci gün anlaşılır. Yani embriyo transferinden sonra beşinci gün tüp bebeğin tutunup tutunmadığına dair bilgiler oluşmaya başlar. Beşinci gün rahme tutunmanın devamını gösteren süreçlerin yaşandığı gündür. Yumurta donasyonu tedavisinin son aşaması embriyo transferidir.

Embriyo Transferinden Sonra Nelere Dikkat Etmeli

Tüp bebek tedavisinin embriyo transferi sonrası aşaması en önemli aşamadır. Bu aşamada anne adayının dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Transferden sonra en az bir saat yatakta dinlenmek gerekir. Yaşam temposunun hareket sıklığının fazla olmamasına dikkat etmek gerekir. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta da testler devam ederken cinsel ilişki yaşanmamasıdır. Tedavi sürecinde doktor tarafından verilen ilaçların istenilen saatlerde alınması gerekir.

Kıbrıs tüp bebek tedavi sürecinde uzmanların tedavi sonrası için önerdiği tavsiyelere uyulması gerekir. Tabi bu süreçte anne ve baba adayının morallerini yüksek tutmaları da önemlidir.Tüp bebek tedavi süreci her aşamasında özen isteyen bir tedavi sürecidir. Testlerin yapılmaya başlandığı ilk aşamadan itibaren uzmanların tavsiyelerine harfiyen uymak önemlidir. Tüp bebek ne zaman tutunur gibi soruların cevabının olumlu olması için tedavi süresince dikkatli olmak gerekir. Bebeğin rahme tutunması için anne ve adayı üzerlerine düşenleri yerine getirmelidir. Anne adayının embriyo transferinden sonra dinlenmesi, iyi beslenmesi, ilaçlarını düzenli olarak alması önemlidir.

Posted in Tüp Bebek by altanyigit altanyigit