Tüp Bebek Nasıl Yapılır, Aşamaları Nelerdir?

16 Ekim 2017
Embriyo Transferi ve Nakil İşlemi

Birçok insan insanın çocuk sahibi olma konusunda büyük umutlar bağladığı tüp bebek yöntemi dünya üzerinde çok tercih edilen bir yöntemdir. Bu şekilde birçok çift çocuk sahibi olabilmektedir. Birçok farklı sağlık kurumu tarafından yapılabilen bu işlemler için tüp bebek nasıl yapılır aşamaları nedir soruları sorulabilmektedir. Bu yöntemi deneyecek olan kişiler bu sürecin nasıl işleyeceğini merak etmekte ve öğrenmek istemektedir. Başarılı bir tüp bebek yöntemi için özellikle dört ana aşamadan bahsetmek mümkün olabilmektedir. Sırayla yapılacak bu aşamalarda başarılı olunması ile çocuk sahibi olunması mümkün olacaktır.

 

Tüp Bebekte Uygulanan Aşamalar

Tüp bebek işleminde ilk olarak adayların detaylı şekilde incelenmesi gerekmektedir. Çiftlerin her biri için yapılan bu araştırmalar ile çocuk olmama konusundaki sorunun net olarak tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Bu sebeple tüp bebek nasıl yapılır aşamaları konusunda oldukça önemli olan ilk aşamanın başarılı şekilde tamamlanması gerekmektedir. Bu aşamanın tamamlanması ile tüp bebek için ikinci aşamaya geçilmektedir. Bu aşamada yumurtaların uyarılması için işlemler uygulanmaktadır. Dışarıdan verilecek olan FSH ve HMG gibi hormonlar ile yumurtaların uyarılması sağlanmaktadır. Uygulanacak olan tedavide yumurtaların uyarılması ve oluşacak folikülün sayısı oldukça önemlidir. Bu sayının gerekli olan kadar veya daha fazla olması tedavinin başarı oranı için oldukça önemlidir. İkinci aşamanın da başarılı şekilde tamamlanması ile üçüncü aşamaya geçilmektedir.

Tüp Bebek İçin Uygulanan Diğer Aşamalar

İkinci aşamadan sonra yumurta ve sperm hücrelerinin elde edilmesi ve bunların laboratuvar ortamında döllenmesinin yapılması gelmektedir. Üçüncü aşama olan bu işlemlerde elde edilecek yumurta ve sperm hücrelerinin sorunsuz bir şekilde döllenmesinin sağlanması yapılmaktadır. Oldukça önemli olan bu aşamada elde edilecek embriyonun gelişimi de laboratuvar ortamında sağlanacaktır. Üçüncü aşamada elde edilen embriyoların en uygun olanlarının tercih edilmesi ve en uygun olanının rahme transferi dördüncü aşama olmaktadır. Bu şekilde tüp bebek nasıl yapılır aşamaları tamamlanabilmektedir. Yapılacak tüm işlemler oldukça önemlidir ve her aşamada çok özenli çalışmalar gerekmektedir. Tüm aşamaların sorunsuz atlatılması ile çocuk sahibi olunması sağlanabilmektedir.

Yayınlanan kategori Blog Ekleyen serkan dağdelen