TESA, TESE ve MİKRO TESE İŞLEMLERİ Çocuk sahibi olamamanın altında yatan sebepler araştırıldığı zaman sadece kadın ile ilgili problemler değil, erkeğe ait problemler de karşımıza çıkmaktadır. Spermi olmayan erkek azospermi olarak adlandırılabilir. Azospermik durumu olan erkekler için sperm donasyonundan / naklinden önce TESE, TESA, MİKRO TESE işlemleri uygulanmaktadır. Sadece azospermik durumlarda değil; örnek veremeyen erkekler için, inmemiş testis durumunda, kanallarının eksikliği ve genetik bozukluklar gibi nedenlerin varolmasıyla da TESE vb. yöntemlere başvurulmaktadır. Bu yöntemleri yapmaktaki amaç, semen örneği içerisinden canlı / kullanılabilir sperm örneği elde etmektir. Elde edilen sperm ile bayanın yumurtası döllenmekte ve tüp bebek tedavisi yapılabilmektedir.

TESE İŞLEMİ (Testicular Sperm Extraction):

Erkeğin testislerinden sperm örneği alabilmek için TESE işlemi uygulanmaktadır. İşlem, lokal anestezi eşliğinde, ürolog doctor tarafından yapılmaktadır. TESE sırasında, testis bölgesinden sperm hücresi bulunana kadar iğne yardımı ile doku örneği alınmaya devam edilmektedir. Tabi ki, 100% sperm hücresi elde edilip edilemeyeceğini önceden bilmek mümkün değildir. Kıbrıs’a gelinen iilk gün bayandan yumurtalar toplanırken, eşine de o gün TESE işlemi yapılmaktadır. Sağlıklı spermler elde edildiği taktirde, aynı gün, sperm ve yumurta hücreleri döllenmektedir. Erkekten hiçbir şekilde canlı sperm hücresi elde edilememişse hastalara sperm donasyonu / nakli önerilir. Hasta kabul ettiği taktirde, çiftimiz için en uygun olan spermler, sperm bankasından seçilir ve bayanın yumurtaları ile döllendikten sonra rahime transfer edilir. Sperm donasyonu istenmiyorsa, öncelikle erkeğin tese/tesa işlemi yapılır ve canlı sperm hücresi bulunduğu taktirde bayanı hastamızı işleme alırız.

TESA İŞLEMİ (Testicular Sperm Aspiration):

Azospermik hastalarda ameliyata gerek duyulmadan özel bir iğne ile testis bölgesinden cilt altına girilerek, sperm aspirasyonu yapılır ve parça alınır. Tabi ki bu yöntem de 100% olmamakla birlikte uygulanır ve sperm hücresi bulunamaması durumunda biyopsi alınarak deneme yapılmaya geçilir. Bu işleme de mikro tese denmektedir.

MİKRO TESE İŞLEMİ:

TESA ve TESE işlemlerinin ardından, sperm bulma şansını artırmaya yönelik olarak erkek hastanın testislerini açarak sperm kanlarlından biyopsi alınarak özel mikroskop altında incelenerek sperm bulunmaya çalışılmaktadır. Bu işlem, anestezi altında, ameliyat ile testisleri yarıp açarak yapılmaktadır. Bu şekilde sperm bulma olasılığını artırmış olmaktayız. [shortcode_carousel title=’Tese, Tesa ve Mikro Tese’] [gallery link="file" columns="4" ids="3244,3241,3242,3243"] [/shortcode_carousel]]]>