Stresin Tüp Bebek Tedavisine Etkileri : Günümüz şartlarında stresten kaçmak pek mümkün değil. İnsan ister istemez stres olabiliyor. Hele birde hamileyseniz eyvah! Özellikle tüp bebek yaptıracak anne adaylarının hiçbir şekilde strese mecbur bırakacak davranışlarda bulunmamalıyız. Çünkü stres sonucu kadının adet olma döngüsü değişebilir. Peki, bunu nereden biliyoruz? Hemen anlatalım.

Stresin tüp bebek tedavisine etkileri tüp bebek yaptıran aileleri sıkcan düşündüren konulardır Stresin kadınlar üzerinde etkisi çok büyük. Bunun tarih boyunca örneklerini pek çok yerde gördük. Örneğin Kuzey kutup tarafında yaşayan Eskimo kadınları bunaltıcı ve karanlık kış aylarında stres yaparak bazı aylar adet görmediklerini belirtmiş. Diğer taraftan yaşadığımız bazı duygusal travmalar sonucunda çoğu kadın regl olmadığı için doktora başvurmuş. Son olarak yapılan bir bilimsel çalışmanın verilerine göre iki tavuktan birini karanlığa diğerini ise ışık altına koymuşlar. Işıkta kalan tavuğun daha sık yumurtladığı kaydedilmiştir. Verdiğimiz örneklerden görüldüğü üzere tüp bebek yaptıracak anne adaylarının kesinlikle stresten uzak durmalarını tavsiye ediyoruz

Fakat anne adaylarının endişelenmesine gerek yok. Çünkü tedaviye başlandıktan sonra ilaçların etkisiyle yumurtalar uyarılarak adeta bir otomatik üreme sistemine çevriliyor. Yani kısacası tüp bebek tedavisine başlandıktan sonra stres hiçbir şekilde tedavinin yön değiştirmesine izin vermiyor. Bu yüzden gönlünüzü ferah tutabilirsiniz. Ama yinede biz stresin iyi bir şey olmadığını belirterek stres içerikli işlerden uzak durmanızı öneriyoruz. Hepimizin çok bahsettiği bu stresin vücudumuza olan etkilerini biliyor musunuz?
Stresin belirtileri genelde sürekli yorgun hissetme hali, uykusuzluk, ciltte akne ve sivilce artışı, kilo alımı, baş ağrısı ve kramp şeklindedir. Hamilelikte stres olması çok normaldir. Bu stresi yok etme adına internetten araştırma yaparak kafanızdaki sorulara kolayca cevap bulabilirsiniz. Ya da stresi azaltan bitkisel çaylar tüketerek azda olsa bu sorunu yok edebilirsiniz.