Sperm Donasyonu (Nakli)

13 March 2018
Sperm Donasyonu

Kıbrıs Sperm Donasyonu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sperm Donasyonu, sperm hücresi üretimi hiç olmayan, çok az olan veya spermlerinin yapısal bozukluğu olan erkekler için uygun olan bir tüp bebek tedavi yöntemidir. Spermler, bağış yapan sağlıklı bağışçılardan alınır. Anneden toplanan yumurta hücreleri ile laboratuvar ortamında birleştirilerek embriyo haline getirilir ve oluşan embriyolar anne rahmine yerleştirilir.

Sperm Naklini (Bağışını) Kimlere Öneriyoruz ?

 • Doğuştan sperm üretimi hiç olmayan, azospermi erkeklere,
 • Herhangi bir rahatsızlıktan ötürü sperm hücresi üretimi bitmiş olan erkeklere,
 • Sperm üretimi olmayan kişilere yapılan tese/tesa/micro tese işlemlerinden de hiç sağlıklı sperm hücresi bulunamamış erkeklere,
 • Spermleri, yumurta ile döllenemeyecek derecede yapısal bozukluğu olan erkeklere,
 • Genetik problemi olan kişilere,
 • Hepatit HİV bulaşıcı hastalık taşıyan erkeklere,
 • Tek başına anne olmak isteyen bekar kadınlara,
 • Eşcinsel olan bayanlara,

Sperm naklini önermekteyiz.

Sperm Donasyonu öncesinde anne adayı ultrason ve jinekolojik muayene ile değerlendirilmelidir. Bunlar normalse çifte tarama testleri yapılmalı ve işleme hazırlanmaları sağlanmalıdır. Ultrason ve hormon testleri kullanılarak anne adayına yumurta takibi yapılır.

Aşılama Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Sperm Nakli / Donasyonu için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Spermler; Amerika, Danimarka, İngiltere gibi sperm bankasının bulunduğu ülkelerden alınmaktadır. Türkiye’de sperm bankası bulunmamaktadır. Bu spermler, bağışçı adayının tüm gerekli testleri yapıldıktan sonra, eğtim durumu, fiziksel, etnik ve tıbbi özellikleri de kayıt altına alınarak sağlıklı / fertil kişilerden alınır, özel koşullarda dondurulur.

Sperm donasyonu işleminde, Sağlık Bakanlığından özel olarak alınan izin ve onay çerçevesinde  alınan sperimler kullanılabilinir.

Sperm Bankalarına bağışta bulunan kişilere yapılan tahliller

 • ” Hepatit HIV
 • ” Hepatit B
 • ” Hepatit C
 • ” VDRL (Sifilis)
 • ” Klamidya
 • ” Gonore
 • ” Karyotip (46 XY)

Sperm donasyonu işleminin yapılacağı ülkenin yasalarına göre donörlerden talasemi, kistik fibrozis, sickle cell anemia vb. ek testler de istenebilir.

Sperm vericisinin kan grubu ve Rh tayini yapılır. Vericinin spermleri dondurularak enfeksiyon hastalıkları, özellikle hepatit HIV açısından ikinci test yapılana kadar 6 ay beklenmelidir. Unutmayınız ki, hiçbir tarama %100 değildir. Çok düşük de olsa enfeksiyon veya genetik hastalık riski vardır. Testlerin normal olması halinde verici haftada 1 veya 2 kez toplam 24 sperm örneği verir. Sonrasında gerekli testler normalse sperimler dondurularak saklanırlar.

Alıcı Hastanın Değerlendirilmesi

Öncelikle anne adayının tıbbi öyküsü alınır. Ultrason kontrolü, jinekolojik muayenesi, rahim kontrolü yapılır, yumurtlamasının değerlendirilmesi için gerekli hormon testleri, kan gurubu ve Rh tayini istenir. Ayrıca, rahim ve tüplerin değerlendirilmesi için histerosalpingografi yapılır.
Sperm donasyonu öncesi her iki çiftden de işleme onay verildiğine dair yazılı izin belgesi alınmalıdır.

Sperm Donasyonunda Hastalarımız İçin Kullanılacak Spermin Belirlenmesi

Kullanılacak olan spermler, uygun koşullarda dondurularak saklanmış, gerek fiziksel gerek etnik olarak çiftimiz ile olan uyumu detaylıca araştırılır. Spermler, yumurta toplama aşamasında çözdürülür ve bu spermlerle toplanan kaliteli yumurtalara mikroenjeksiyon işlemi uygulanır. Ardından, oluşturulan embriolar anne rahmine yerleştirilir.

Sperm Donasyonunda Başarı:

Anne adaylarının yaşı, yumurta kalitesi, yumurta rezervi ve tedaviye verdiği cevap, başarı şansını etkileyen faktörlerdendir.

Kıbrıs tüp bebek merkezi olarak sizlere kolaylık sağlamaktayız.

Posted in Tüp Bebek by altanyigit altanyigit