Rahim Sarkması ve Tedavisi

1 Ağustos 2016
Rahim sarkması ve tedavisi

Rahim Sarkması Nedir?

Rahim sarkması ; Rahmin bulunması gereken normal yerinden vajinaya doğru sarkmasıdır. Bazen rahim sarkmaları dışarıdan görülecek derecede sarkabilir. Genital bölgede bulunan organlar kaslarla bulundukları yerde sabit bir şekilde dururlar ancak bu kasların gevşemesi ile genital organlar vajina içine sarkabilirler.

 

Rahim Sarkmasına Neden Olabilecek Etmenler Nelerdir?

Normal doğum yapmak ve fazla sayıda gebelik yaşamak rahim sarkmasına neden olabilirken, iri bebek doğurmak, sürekli öksürmek ve ilerleyen yaşlarda rahim sarkmalarına neden olabilir.

Ayrıca aşırı kilolu bayanlarda, kronik kabızlık ve fazla ıkınma, ağır yük kaldırmak ve bazı akciğer hastalıkları sonucu karın çevresindeki kasların fazla gerilmesiyle rahim sarkması nedenleri arasında yer alır.

Rahim Sarkması Belirtileri Nelerdir?

Rahim sarkması belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterirken, hastalığın derecesine göre de çeşitli olabilirler. Hastalar genellikle sabahın erken saatlerinde daha az ve geceye doğru artarak sürer. Hasta bel ağrısı, vajina içerisinden bir şeylerin çıkması, alt karın çevresinde hissedilen ağırlık hissi ve sanki karın bölgesinden aşağıya doğru bir şeylerin çekildiği hissine kapılmak ve cinsel ilişki sırasında ağrı hissedilmesi.

İleri derecede rahim sarkması belirtileri ise kadın rahmini eliyle hissedebilir. Ve daha da ilerleyen boyutlarda ise kadının rahmi tamamen dışarı çıkabilir. Rahim tamamen dışarı çıktıysa rahimle beraber kalın bağırsak ucu da dışarı çıkabilir.

Rahim sarkması sonucu, kadın idrarını yaparken zorlanabilir, öksürürken ya da gülerken idrarını kaçırabilir. Kabızlık sorunu yaşayabilir. Şiddetli ağrılar çekebilirken, cinsel ilişki sırasında zevk almadığı için cinsel problemlerde yaşamaya başlayabilir.

Rahim Sarkması tedavisi

Tedavi yöntemleri kadının yaşına ve çocuk sahibi olmak isteyip istememesine göre değişiklik gösterir. Problem yeni başlıyorsa kegel egzersizleri ile tedavi yöntemleri denenebilir. Vajina çevresindeki kaslar ile egzersiz yapılabilir. Ayrıca rahim sarkması tedavisi sırasında kadın doğum yapmak istemiyorsa rahim alınabilir. Ancak kadın doğum yapmak istiyorsa vajina daraltma operasyonu uygulanır. Bu operasyondan sonra kadın normal doğum yerine sezaryenle doğum yapmak zorunda kalabilir.

Rahim sarkması tedavisi 1 saat ile 1,5 saat arası sürmektedir. Tedavi sonrası deniz, havuz, kaplıca gibi sıcak ortamlarda bulunulmamalıdır.

Yayınlanan kategori Jinekoloji Ekleyen Dr Mürüde