Ovulasyon İndüksiyonu

13 December 2014
Ovulasyon İndüksiyonu (Yumurtalıkların İlaçlarla Uyarılması)

Ovulasyon İndüksiyonu (Yumurtalıkların İlaçlarla Uyarılması) Aşamaları Nelerdir?

Ovulasyon indüksiyonu (“kontrollü overyan hiperstimulasyon”) nedir?

Tüp bebek (İVF) tedavisinde başarı şansını artırmak için normalde ayda bir tane gelişen yumurta sayısını çoğaltmak gerekir.

Yumurtalıkların ilaçlarla kontrollü bir şekilde uyarılarak yumurta sayısını artırma işlemine Ovulasyon İndüksiyonu denmektedir.

Tüp bebek tedavisi (ivf) protokolleri neye göre belirlenir?

Hasta yaşı , daha önce yapılan tedaviler , varsa daha önce yapılan tüp bebek tedavilerinin sonuçları ve hastanın adetinin 2. veya 3. günündeki FSH değeri önem taşıyan faktörlerdendir. Hazırlık aşamasında yumurtlama ilaçlarının vereceği cevabı artırmak için 1-2 ay süresince doğum kontrol hapı kullanmak gerekebilir.yumurtalıkları uyaran ilaçların hemen hemen hepsi enjeksiyon (iğne)yolu ile kullanılmaktadır.

Yumurtalıkların çatlatılması (“Çatlatma İğnesi”) ve OPU :

Tüp bebek tedavilerinde kısa ve uzun protokol kullanılabilir.Doğum kontrol hapı kullanımının ardından Decapeptyl, Lucrin, Zoladex gibi enjeksiyonlar ortalama adetin bir hafta öncesinden (uzun protokol ) veya adetin ilk günü (kısa protokol ) uygulanabilir. GnRH analoglarını kullanırken gördüğünüz adetle birlikte yumurtalıkları uyarıcı ilaçlara başlanacaktır (ortalama 7-10 gün).Yumurtalıklarda gelişen yumurtalar yapılan ultrason ölçümleri (folikülometri) ve hormon ölçümler (E2 ve P) ile takip ediliyor.
Yeterince büyüyen yumurtaların olgunlaşması için HCG (human chorionic gonadotropin) adlı ilaç (Pregnyl, Ovitrelle) belirtilen saatte uygulanır ve 34 – 36 saat sonra yumurta toplama işlemi (OPU) yapılır.

Embrio Transferi (ET işlemi)

Toplamadan sonraki 2. , 3. , bazan de 5. günü spermlerle elde edilen yumurtaların laboratuar ortamında birleştirilmesinin ardından oluşan embrioların rahim içine yerleştirilmesidir.

Tüp bebek işleminde tedavinin iptali:

Hastaların yaklaşık % 10 ‘unda çeşitli nedenlerle ( yetersiz yumurta gelişimi, erken yumurtlama, hormonlarda istenmeyen değişiklikler yumurta toplama işleminden önce işlemin sonlandırılmasıdır .

 

Posted in Tüp Bebek by altanyigit altanyigit