KISIRLIK

Kısırlık Hakkında Bilgiler : Kısırlık aslında genel olarak vücutta her sistem için geçerli olan hastalık veya fonksiyon kaybı dediğimiz durum normalin dışına çıkması ile gerçekleşir. Kadının üreme sistemine baktığımızda rahim, yumurtalık ve tüplerden oluşmaktadır. Yani rahimde, yumurtalıkta veya tüplerde oluşan herhangi bir sıkıntı döllenmeyi olumsuz etkileyebilir. Kadınlarda yumurtalık hastalıkları, rahim ve tüplerle ilgili sorunlar ve döllenme ile ilgili hormonlardaki düzensizlik kısırlığa neden olabilir.

Yada bunlar tek başına bir sebepten değil de birkaç tanesinin birleşmesinden oluşmaktadır. Örneğin hem yumurtlama sorunu varken hem de rahimde bir sorunu olabilir. Veya tüplerde tıkanıklık varken bir yandan da rahimde perde olabilir. Kısaca kadın üreme sistemine dâhil olan tüm organlardaki en ufak bir patoloji kadında doğurganlığın azalmasına sebep olabilir.

Bir kadında çocuk sahibi olmasında yani doğurganlığında bir sıkıntı olduğuna karar verildiğinde hemen yardımcı üreme yöntemlerine başvurulmaktadır. Örneğin tüp bebek tedavisi uygulanarak çocuk sahibi olabilirsiniz. Fakat şunu belirtmek isteriz ki tüp bebek tedavisi uygulanacak en son tedavidir. Bunun öncesinde daha basit yöntemler uygulanarak kişinin doğurganlığı arttırılabilir. Önemli olan doğru teşhisin konulmasıdır. Yani çift neden çocuk sahibi olamıyor? Buna her zaman cevap veremeyebiliriz. Her 100 kısırlık vakasının 15’inde kısırlığın nedeni tıbben belirlenememektedir. Buna sebebi izah edilemeyen kısırlık adını veriyoruz. Burada sebep bulunduktan sonra ona göre yol belirlenmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi tüp bebek tedavisi en son aşamada uygulanmaktadır. Ondan önce basit tedaviler olan ilaç tedavisi, iğne tedavisi, aşılama ve yapay dölleme tedavileri uygulanmaktadır. Fakat bunların hiçbiri etkili olmazsa en son aşamada tüp bebek tedavisi uygulanarak kısırlığa çözüm bulunmaktadır. Artık teknolojisinin gelişmesiyle birlikte kısırlık diye bir şeyin kalmadığını belirtmek isteriz.Kıbrıs Tüp bebek ve diğer tedavi yöntemleriyle sizde artık kolayca bebek sahibi olabilirsiniz.

Konu ıle ılgili daha fazla bilgi almak için IVOX Kadın Doğum Dal Hastahanesi ve Tüp Bebek Merkezi uzman doktoru Operatör Doktor Mürüde Çakartaş Dağdelen ve ekinbine iletişim bilgileri linkinden ulaşabilirsiniz. Sorunuz ile ilgili size en kısa sürede ulaşılacağına ve yanıt alacağınıza emin olabilirsiniz.