Kadının En Doğurgan Olduğu Dönem Ne Zamandır ?

Kadının en doğurgan olduğu dönem  için yumurtlama takibi gereklidir. Bunun anlamı yumurtlama zamanının takip edilerek kadının en doğurgan olduğu tarihleri belirlemek ve ilişkiyi buna planlamaktır. Bu şekilde gebe kalma şansını daha da artırmak mümkün. Yumurtlama zamanı günümüzde ultrason takibi ile yapılmaktadır.
Erkekten gelen spermler üç gün boyunca canlı kalabildiğinden haftada iki ya da üç kez düzenli olarak ilişkiye giren çiftlerin takip yapmasına gerek yoktur. Fakat değişik nedenlerden dolayı düzenli olarak ilişkiye giremeyen çiftler eğer çocuk sahibi olmak isterlerse yumurtlama dönemi takibi yapmaları yararlarına olacaktır. Daha önce vücut ısısını da önemseyen doktorlar güvenilir bir BBT çizelgesi yöntemi olmadığından birçok merkezde bunu bırakmışlardır.

Kadının En Doğurgan Olduğu Dönem – Yumurtlama Düzenli Değilse

Kadınların yumurtlamasının iki önemli fonksiyonu mevcuttur. Bunlardan bir tanesi düzenli yumurtlama dönemidir, diğeri ise üreme hormonlarının yeterli derecede salgılanmasıdır. Bu önemli fonksiyonların oluşabilmesi için yumurtalıklarda devamlı olarak folikül gelişimi, büyüme, olgunlaşma ve gerileme hareketlerinin düzenli olarak gerçekleşmesi gerekmektedir.
Bu tür olayların düzenli olarak gerçekleşebilmesi için beyinde bulunan FSH ve LH hormonlarının salgılanması gerekmektedir. Zaten tüp bebek tedavisinde de kadına ovülasyonun gerçekleşebilmesi için bu hormonlar dışarıdan verilir.

Yumurtlama Dönemi Tahminleri

Kadınların en doğurgan oldukları dönemler, kendi takipleri ile de belirlenebilir. Evde başka hiç bir muayene ya da teste ihtiyaç kalmadan adet günlerini takip eden ilk üç gün kadınların yumurtlama dönemleridir. Bu dönemler hamile kalabilmek için en uygun dönemlerdir. Fakat yumurtlama dönemini takvimsel olarak takip etmek isteyenler için ayrıca evde kullanımlık testler de mevcut. Bu testler kullanılarak adet dönemi sonrasında kadının idrarındaki LH düzeyi takip edilebilir. LH düzeyi yüksek olan kadınlar gebe kalmış demektir.

Kadınlarda Yumurtlama Düzeni

Kadınlarda yumurtlama düzeni adet döngüsünün düzenli olmasına bağlıdır. Adet döngüsü düzenli olan kadınlarda yumurtlama ve verimlilik düzenlidir. Ama adet dönemleri yirmi bir ve otuz beş günü geçen kadınlarda yumurtlama problemleri doğabilir. Böyle durumlarda bir uzman ile görüşüp gerekli ilaçları kullanarak adet döngüsünü düzene sokmak gerekecektir.