MİKROENJEKSİYON – ICSI 

Microenjeksiyon Nedir ?:

Mikroenjeksiyon diğer adıyla İntrastoplazmik Sperm Enjeksiyon yada ICSI yöntemidir Klasik tüp bebek yöntemine alternatif olarak 1990 ‘yılların başlarında geliştirilen bir yöntemdir.

Bu yöntemi özellikle sperm sayısının kalitesinin belli bir oranın altında olduğu , çok düşük olduğu, hatta bazen sperm analizlerinde sperm görülmediği ve testis yumurtanın dokusundan sperm elde edilemediğinde spermlerin mikro cerrahi yöntemi ile tek tek seçilerek yumurta içerisine enjekte edilme yöntemine denir.

Tüp bebek  vücut dışında sperm ile yumurtanın döllenme işlemidir. Biz labaratuvarımızda genellikle mikroenjeksiyon sistemini bütün hastalarımızda tercih etmekteyiz. Önceden bayan hastadan toplanan yumurtalar ile ,erkek hastadan elde edilen spermi, mikroskobik yöntem ile ince bir iğne ile yumurta zarının içine  enjekte etme işlemidir.

Her bir yumurtayı tek bir sperm ile birléştiriyoruz. Sonrasında işlem yapılmış yumurtaları inkibatör içine yerleştiriyoruz. Bir gün sonra sperm ile yumurtanın birleşip birleşmediģini sonuç verip vermediğini yani döllenmenin olup olmadığını tespit ediyoruz.

Spermin sayısı, kalitesi çok elverişli değilse tek bir yumurtayı alıp tek bir sperm ile döllüyoruz. Bu işlemede Mikroenjeksiyon ICSI işlemi diyoruz. Erkek infertilitesi (kısırlığı) için çok önemli bir yöntem olmuştur. Intra- cytoplasmatic sperm injection / Icsı olarakda bilinir.

Mikro enjeksiyon tedavisi bir yardımlı üreme tekniğidir. Infertil dediğimiz kısırlık tedavisi olan bireylerde uygulanıyor. Özellikle ciddi erkek infertilitesinde yani sperm hücresinin, yumurta hücresinin içine girerek dölleme kabiliyetinin bozuk olduğu olgularda çok etkin bir tüp bebek yöntemidir. Bu yüzden hem kadın hemde erkeklerin kısırlık tedavisinde çözüm yolu olarak seçilebiliyor. Spermin normal dölleme yeteneğine sahip olmaması halinde kullanılan bir tekniktir.

 Klasik IVF ve Mikroenjeksiyon  ICSI Arasındaki Fark Nedir?

Tüp bebek tedavi yönteminde spermin kalite olarak yüksek olduğu gözlenen olgularda labaratuvar şartlarında hazırlanan spermler yumurtalar ile aynı kaba konularak döllenme işlemi gerçekleştirilir. Bu yönteme klasik ıvf yöntemi denir.

Fakat sperm sayısının derecede olarak yada kalitesinin düşük olduğu vakalarda hazırlanmış olan spermler tek tek seçilerek mikrokanüller yardımıyla yumurta içine enjekte edilir. Bu yönteme mikroenjeksiyon adı verilir.

Hangi vakada hangi yöntemi kullanılacağı tedavi sırasında elde edilen yumurta ve sperm sayısına, kalitesine göre bağlı değişmekle birlikte labaratuvarda her 2 teknik ile yüksek gebelik başarı oranları elde edilmektedir.

Mikroenjeksiyon ICSI Hangi Durumlarda Kimlere Uygulanır?
  • Preimplantasyon genetik tanı (PGD) uygulanacak hastalarda
  • Erkek spermi veya kadın yumurtasında sorun olan tüm infertil (kısır) çiftlere
  • Daha önce ıvf denemelerinde döllenme oranı düşük olmuş olanlarda
  • Tesa/Tese gibi cerrahi yöntemlerle sperm elde edilmesi gereken durumlarda
  • Kötü sperm kalitesine sahip olanlarda.

 

ICSI Büyük önem taşımaktadır. Kıbrıs tüp bebek merkezi olarak biz, daha iyi sonuçlar ve başarılar sağlamak adına mikroenjeksiyon (ıcsı) yöntemini tüm hastalarımıza uygulamaktayız.