Hiperprolaktinemi (Prolaktin Yükselmesi)

Hiperprolaktinemi (Prolaktin Yükselmesi);  Kadın hastalıkları arasında yer alan hiperprolaktinemi, kadınların hamile kaldıklarında vücutlarında süt üretimi yapan prolaktin hormonunun yükselmesi ile ortaya çıkmaktadır. Prolaktin hormonu süt hormonu olmasının yanı sıra kadınların organlarının gelişimi ve fonksiyonu için en gerekli hormonlardan birisidir. Prolaktin hormonu beyinde hipofiz bezinden üretilmektedir. Prolaktin hormonunun yükselmesi Hiperprolaktinemi (Prolaktin Yükselmesi) hastalığının tanısının yapılmasında ilk olarak belirtilerini gösteren kadınların, hastalığının tanısı için kanda prolaktin hormonu testi yapılmaktadır. Kadınlarda prolaktin yükseklikleri sıklıkla adet düzeni bozukluklarına, göğüsten akıntı süt gelmesine ve gebe kalamama gibi durumlara da yol açabilmektedir. Kadınların özellikle belirtilerini göstermelerinin sonucunda kesinlikle tedavi olunması gereken hastalıklar arasında yerini almaktadır. Çoğunlukla bu hastalığın oluşturduğu hastalıklardan biri de kısırlık olmaktadır. Prolaktin hormonunun aşırı seviyede yükselmesiyle kısırlık durumu ortaya çıkmaktadır.

Hiperprolaktinemi (Prolaktin Yükselmesi) Nedenleri Nelerdir?

Hastalığın nedenleri arasında hipofiz bezinin prolaktin salgılayıcı tümörler, hamilelik ve emzirme dönemleri, yükselen TRH hormonu yüksekliği, farmakolojik ve antidepressan ilaçlar, böbrek yetmezliği, cinsel ilişki sırasında ve yumurtlama döneminde prolaktin hormonu yükselmektedir.

Hiperprolaktinemi Belirtileri Nelerdir?

Hiperprolaktinemi belirtilerinde hipofiz, hipotalamus belgelerinde diğer iç salgıların bozukluğu ve bunlara ait olan fonksiyon bozuklukları, tiroit bezi çalışma bozuklukları, tümörler, baş ağrısı, görme bozuklukları, aşırı göğüs uyarımı ve sızı gibi belirtiler görülmektedir. Prolaktin yüksekliği kadında bulunan vajinal kuruluğa bağlı olarak da ağrılı cinsel ilişki sonucuna da sebep olabilmektedir.

Hiperprolaktinemi  Tedavi Yöntemleri

Prolaktin yükselmesine en iyi gelen tedavi yöntemlerinden biri de ilaç tedavisidir. Hem sağlıklı hem de en geçerli yöntemler olmasının yanı sıra prolaktin hormonu üretimini ve kana salınımında denetleme sağlayan hormona yönelik ilaçlar kullanılır. İlaç tedavisi ile kadınlarda bazı zamanlar yan etki oluşması sebebiyle dikkat edilmesi gereken tedavilerdendir. İlaç tedavisi sırasında gerçekleşen yan etkilerden baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, halsizlik, tansiyon düşüklüğü tedavi bittikten sonra ortadan kalkmaktadır. Kadınlarda şiddetli adet düzensizliği olmasından dolayı prolaktin seviyesini düşüren ilaçlardan da kullanabilmektedirler. Bu gibi ilaçların da yan etkisinin olması durumunda daha çok doğum kontrol haplarının kullanılması biraz da olsa adet kanamalarının düzelmesini sağlayabilmektedir.