HAMİLELİKTE MİDE BULANTISI

Hamilelikte mide bulantısı çok normal bir olay olmakla birlikte bayanların yaklaşık olarak %90’nında görülmektedir. Hamilelikte mide bulantısının en önemli nedenlerinden biri Beta HcG hormonunun bir anda yükselmesinden kaynaklanmaktadır. Genel olarak hamilelikte mide bulantısı 6 haftadan itibaren başlamaktadır. Özellikle sabah saatlerinde başlayan mide bulantısı gün içerisinde kendini defalarca göstermektedir. Eğer sizinde aşırı sayılacak şekilde mide bulantınız varsa en yakın zamanda doktorunuza görünmenizi tavsiye ediyoruz.

Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer?
  • Hamilelikte mide bulantısını önlemek amacıyla yediğiniz yiyecekleri iyice çiğnemeye özen gösterin. Püre kıvamına gelmeden asla yutkunmayın.
  • Tuzlu yiyecekler tüketmek midenizi bulanmasını azaltacaktır. Bu nedenle yanınızda mutlaka tuzlu gıda ürünleri bulundurmalısınız.
  • En çok yapılan hatalardan biride dar kıyafetlerdir. Bu kıyafetler midenize doğru baskı yapabileceğinden kusmanızı sağlayabilir.
  • Sıvı içecekleri öğlen aralarında içerseniz mide bulantınızı azaltma yönünden bir adım atmış olursunuz. Bulantınızın olduğu dönemlerde özellikle sıvı içecekler içmeyin. Çünkü sıvı içecekler sayesinde midenizin içecek kapasitesini zorlayıp, yediklerinizi çıkartabilirsiniz.
  • Kepekli gıdalar midenize yapışarak bulantınızı arttıracaktır. Bu yüzden mide çeperine yapışmayacak yiyecekler tüketmeye gayret edin.
  • Bulgurun mide bulantısını önleyen bir yiyecek olduğunu biliyor muydunuz? Sizinde gün içerisine mide bulantınız çok fazlaysa bulgur tüketerek mide bulantısına dur diyebilirsiniz.
  • Çiğ salata tüketmeyi çok seviyorsanız bir süre ara vermeniz gerekebilir. Fakat çiğ salatada yemekten vazgeçemiyorsanız iyi çiğnediğinizden emin olun.
  • Gün içerisinde mide bulantınız çok oluyorsa 1 bardak suyun içerisine 2-3 adet limon dilimi atarak yaklaşık olarak on dakika kadar bekletin. Ardından beklettiğiniz suyu içerek mide bulantısının geçmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu karışımı sadece mide bulantısı olanlar için tavsiye ediyoruz. Mide sorunları olanlar kesinlikle uzak durmalıdır.