Hamilelikte Kan Uyuşmazlığı

9 March 2018
Hamilelikte Kan Uyuşmazlığı

Hamilelikte kan uyuşmazlığı, anne ile bebeğin kanı arasında bir farklılık oluşmasıdır. Burada kan grupları A, B, AB ya da 0 şeklinde gruplandırılmaktadır. Birde kan gruplarının alt grupları bulunmaktadır. Bu alt grupların en önemlisi de Rh olarak adlandırdığımız alt gruptur. Anne ile bebeğin farklı kan grubunda olması kan uyuşmazlığı probleminin ortaya çıkmasına neden olabilir. İlk hamilelikte kan uyuşmazlığına karşı tedbir alınırsa diğer hamileliklerinde herhangi bir problem yaşanmaz.

Hamilelikte Kan UyuşmazlığıÖncelikle şunu bilmek gerekir ki anne kanıyla bebeğin kanı arasında direk olarak bir temas yoktur. Teması engelleyen bir filtre bulunmaktadır. Dolayısıyla tam anladığımız manayla bir geçiş bulunmamaktadır. Ancak bu aradaki filtreyi bozan her türlü durum bebeğin kanının annenin kanına geçmesini sağlamaktadır. Hal böyle olunca anne adayının bağışıklık sistemi devreye girerek koruyucu hücreler üretmeye başlar. Bu koruyucu hücreler bebekteki kan hücrelerini tahrip ederek hamilelikte kan uyuşmazlığı durumu ortaya çıkarır. Elbette ki bu durum bebeğe zarar verecektir. Bebekte kansızlık, kalp yetmezliği görülme ihtimali çok yüksektir.

Anne ile bebeğin arasındaki filtreyi bozan durumlar ise hamilelik döneminde yaşanan her türlü kanama ve düşük olabilir. Ayrıca rahim içine yapılan herhangi bir işlem ve yapılan doğum bu filtreyi kolayca ortadan kaldırmaktadır. Bu problem genelde ikinci hamilelikten sonra ortaya çıkmaktadır.

Hamilelikte kan uyuşmazlığı bebekte oldukça önemli problemlere yol açabilir. Bunlardan en önemlisi şüphesiz kansızlıktır. Kansızlık belli bir seviyeyi aştığında bebeğin vücudunda sıvı birikmesi gerçekleşmektedir. Hatta kansızlık çok ileri düzeyde olursa kalp yetmezliği problemi de görülebilir. Eğer kansızlığın önlemi alınmazsa daha da kötüleşip ölüme kadar giden durumlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle doğum yapmadan önce doktorunuz ile görüşüp kan uyuşmazlığına karşı alternatif önlemler

Posted in Gebelik ve Doğum by altanyigit altanyigit