Gebelikte İkili Tarama Testi Nasıl Yapılır ?

Gebelikte İkili Tarama Testi : Gebelik başlangıcından itibaren tüm kadın doğum uzmanları gebe kadınları kontrolü altına alır. İlk haftalarda çok sık yapılmayan kontroller gittikçe sıklaşmaya başlar. Bu arada yapılan testler aracılığı ile anne karnındaki bebekte bir anormallik varsa ortaya çıkar. Bu testlerden ilki gebelikte ikili tarama testidir.
Bu testin önemi kromozom anormalliklerini ortaya çıkarmasından dolayı oldukça büyüktür. Eğer anne karnındaki bir bebeğin yirmi birinci kromozomu iki yerine üç tane çıkarsa bebekte zeka geriliğinden, vücut anormalliklerine kadar bir sürü soruna yol açar. Bu duruma Down Sendromu adı verilir.

Gebelikte İkili Tarama Testi Nasıl Uygulanır?

Gebelikte İkili Tarama Testi iki kısım olarak inceleme yöntemi ile yapılır. Birinci bölümde ultrason cihazı ile bebeklerde ense kalınlığı ölçümü yapılır.
Ölçümler yapıldıktan sonra anne adayından alınan kan örneğinde PAPP-A ve serbest beta değerlerine bakılarak kromozom sayısı ölçülür. Bu testin yapılmasındaki en büyük amaç, aslında anne adayının amniosentez riskinin üzerine çıkıp çıkmadığıdır.
Bu test gebeliğin on bir ve on dördüncü haftaları arasında yapılır. On altı ve on sekizinci haftalar içerisinde de üçlü tarama testi uygulanır.

Üçlü Tarama Testi ve Nedenleri

Üçlü Tarama Testi denilen gebelikteki bu testin amacı omurganın kapanıp kapanmadığını anlamaktır. Bu test yapılmadan önce anne adayı ultrasona alınarak bebeğin baş ölçümleri yapılır ve gebelik yaşından emin olunur.
Test yapıldıktan sonra eğer yaşa bağımlı Down Sendromu riski ortaya çıkıyorsa mutlaka amniosentez yaptırmak gerekiyor.

Amniosentez Nedir, Nasıl Yapılır?

Amniosentez, bebeğin çevresindeki amniyon sıvısından bir örnek alınarak test edilmesi anlamına geliyor. Bu işlem üçlü tarama testi sonrasında yapılır. İşlem öncesinde anne adayı ultrasonografiye sokularak plasenta ve bebeğin yeri tespit edilir.
Daha sonrasında ince bir iğne ile amniyon sıvısı enjektöre çekilir ve sıvı teste sokulur. İşlem sonrasında anne adayında bir takım küçük sorunlar görülebilir ve fakat bunların hepsi çabuk geçer.

Amniosentez Sonuçları

Sonuçlar, eğer doktorun istediği gibi çıkmazsa anne adayı gebeliğini sonlandırmak isteyebilir. Fakat fazla olmasa da arada bir Down Sendromlu bebekleri doğurmak isteyenler de çıkıyor.