embriyo donasyonu nasıl yapılır

Embriyo donasyonu; anne adayına ya da baba adayına bağlı bir kısırlık durumu söz konusu olduğunda devreye sokulan bir tüp bebek tedavisidir. Embriyo donasyonunda seçilen iki donörden elde edilmiş olan yumurta ve sperm laboratuvar ortamında döllenir ve sonrasında doktorun uygun gördüğü zaman anne adayının rahmine yerleşimi yapılır.

Söz konusu yöntemde öncelikle genetik tarama yapılarak başlanır. Genetik tarama sayesinde çocukta yaşanabilecek genetik sorunların önüne geçilebilir. Gebelik olasılığı diğer yöntemlere göre daha fazladır. Embriyo donasyonundan önce alıcı olan çiftte anne adayının sağlık durumu  doğum açısından değerlendirilmesi önemlidir. Bu süreçte hormon düzeyi ve kan değerlerine bakılır. Gerekli durumlarda rahim gebeliğe hazır hale getirilir.

Embriyo transferi olacak kadında rahim bölgesinin transfer için uygun hale getirilmesi için adetin ikinci ve üçüncü günü tedaviye başlanır. Anne adayı adet görmüyorsa bunun için belirlenen bir günde başlanabilir. Bu süreçte rahim geliştirici ve kalınlaştırıcı bir hap kullanılır.  Tedavi ortalama 15 gün kadar sürer. Transfer için rahim uygun hale geldikten sonra laboratuvar ortamında oluşturulan embriyo anne adayının rahmine transfer edilir. Sonrasında 12 gün geçtiğinde anne adayında kanda gebelik testi yapılabilir.

Detaylarıyla anlattık: Embriyo Donasyonu

Embriyo donasyonu aşamaları nelerdir?

Embriyo donasyonu aşamaları için sizlere detaylı bilgi verelim. Tüm tedavilerde bu süreç uygulanarak başarılı bir gebelik ortaya çıkması sağlanır;

  • Gebeliğe karar verilmesi:

İlk aşamada anne ve baba adayı için bazı testler yapılır.  İki taraf için üreme hücreleri detaylı olarak analiz edilir. İki taraf için de sağlıklı üretme hücresi elde edilemezse çift taraflı embriyo donasyonu yapılmasına karar verilir.

  • Donörlerin belirlenmesi:

Anne adayı ve baba adayı bu süreçte donörlere karar verir. Bu süreçte fiziksel özellikler, kan grubu, etnik köken gibi unsurlara bakılır. Yapılan araştırma sonrasında donörler belirlenir. Tedavi sürecinde sperm dondurulmuş ya da taze olabilir. Ancak taze yumurtada başarı oranı daha yüksek olmaktadır.

  • Anne adayı ve donörün tedaviye başlaması:

Embriyo donasyonu tedavisinde anne adayının adet görüp görmemesine göre belirli planlamalar yapılır. Adet gören kadınlarda anne adayı ve donörün adet dönemi  senkronize olmalıdır. Bunun için bazı ilaçlar kullanılarak iki tarafın adet dönemi birbirine denk getirilir. Menopoz gibi nedenlerden dolayı adet yoksa donörün tedaviye başladığı tarihte anne de tedaviye alınır. Yumurta donörü için yumurta gelişimini sağlayacak iğne tedavisine başlanır.  Eş zamanlı olarak da anne adayında rahim duvarının hazır hale gelmesi için ilaç tedavisi uygulanır.

  • Laboratuvarda döllenme yapılması:

Embriyo donasyonu döllenme aşamasında anne adayı ve donör için ilaç tedavisi 10-12 günlük olmuştur. Bu süreçte donörden yumurtalar toplanmaktadır. Bu sürece eş zamanlı olarak baba adayı için sperm hücreleri getirilerek döllenme yapılır.

  • Rahim transferinin yapılması:

Bu aşama artık tedavinin son aşamasıdır. Bu aşamada döllenen embriyolar anne rahmine transfer edilir. Transfer işlemi ultrason yardımıyla yapılır. Son derece acısız ve ağrısız bir işlemdir. Embriyo transferi süresi doktor tarafından belirlenir.

Bu aşamalar başarılı bir embriyo donasyonu işleminin yapılma aşamalarıdır. Donör seçimi konusunda anne baba adaylarının tercihi ve işlemin yapılacağı  merkezin bu konudaki politikaları önemlidir.

Embriyo donasyonu kimler için uygundur?

embriyo donasyonu yapımı

Gebelik sağlanması için hem erkekte hem de kadında bazı şartların uygun olması gerekiyor. Bazen defalarca denemeye karşı kadından ya da erkekten kaynaklı olarak gebelik başlamayabilir. Bu durumda soruna yol açan alt neden bulunarak ortadan kaldırılır ve başarılı gebelik olasılığı arttırılır. Bazı durumlarda iki tarafa bağlı olarak gebelik gerçekleşmeyebilir. Bu durumda embriyo donasyonu uygulanır.

Bu işlem için uygun adaylar;

  • Her durumda yumurta ve sperm elde edemeyen çiftlerde
  • Genetik bir rahatsızlığa bağlı olarak sağlıklı çocuk doğurma olasılığı olmayan çiftlerde
  • Genetik analiz yöntemiyle de olsa sağlıklı gebelik gerçekleşmeyen çiftlerde
  • Çok sayıda denemeye rağmen yumurta ve spermle kaliteli embriyo gelişmeyen ve gebelik olasılığı olmayan çiftlerde
  • Birden fazla tüp bebek denemesinde başarısızlık yaşayan çiftlerde uygulanabilecek bir tedavi şeklidir.

Embriyo donasyonunda başarı oranı

Embriyo donasyonu tüp bebek tedavisinin içinde yer alan seçenekler arasındadır. Tüp bebek tedavisi içinde başarı oranı en yüksek olan tedavi seçenekleri arasındadır. Kaliteli sperm hücreleri ile birlikte sağlıklı ve genç bir yumurta donöründen alınan yumurta hücreleri sayesinde gebelik oluşturma ihtimali çok artar.

Bu yöntemde başarı oran %90 civarındadır. Bu işlem profesyonel bir ekip tarafından yapıldığında başarılı bir gebelik sağlanabilir. İki tarafın da hiçbir şekilde çocuk sahibi olmasının mümkün olmadığı durumlarda ve şartlarda embriyo donasyonu yüz güldüren bir uygulamadır.

Embriyo donasyonunda donör seçimi

Embriyo donasyonu için donör seçimi son derece titiz ve nitelikli bir çalışmanın ürünüdür. Bu değerlendirme sürecinde temel amaç gebeliğin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi için gerekli tüm şartların bir araya getirilmesidir. Öncelikle genel bir değerlendirme yapılır ve genelde 18-30 yaş arası donörler bu tedavide kullanılmaktadır.

Doktorlar donör olacak adayın tıbbi yönlerden incelenmesini gerçekleştirir.  Ayrıca rutin ve ileri düzey genetik incelemeler titizlikle yapılır. Donör seçiminde fiziksel, ruhsal ve etnik unsurlar gibi farklı süreçler göz önüne alarak bir değerlendirme yapılabilir.  Bu süreçte bağışçılar ve anne baba adayları yazılı olarak bu işleme izin vermelidir. Embriyo donasyonuyla istediğiniz özelliklere sahip bir çocuğunuz olması için donör seçimini kişiselleştirebilirsiniz.

Leave a comment

1 × 2 =