Dış gebelik tam anlamıyla, gebeliğin anne rahminde değil de dışarıda büyümeye devam etmesidir. En çok fallop tüplerinde görülür. Normalde 10 ile 12 gün arasında döllenen yumurta rahim içerisine doğru yolculuğa başlar ve rahim içine yerleşir. Fakat Dış Gebelik Vakasında döllenen yumurtanın rahim içerisine girmesini engelleyen bazı faktörler olmaktadır. Rahim kanalının tıkanması gibi durumlarda yumurta rahim içine ulaşamaz ve dışarda büyür.
Dış gebelikte de aynı şekilde normal gebelik bulgularını görürüz. Âdetin gecikmesi, gebelik testinin pozitif çıkması, bulantı, kusma gibi durumlar dış gebelikte de görülür. Dış Gebeliğin tek farkı anne rahimine yerleşememiş yumurtanın dışarda büyümesidir. Kanallara yerleşen yumurta hamileliğin ilerleyen zamanlarında büyümeye başlar ve büyümeden kaynaklı olarak tüplerdeki gerilme sebebiyle yırtılmalar meydana gelir. Yırtılma sebebiyle de kanama oluşur. Durum, fark edilip de tedavi edilmezse iç kanama sebebinden dolayı anne ölümüyle sonuçlanabilir.

Dış Gebeliğin Belirtileri Nelerdir?

Normal gebelik belirtilerinin yanı sıra belirtilerin devamını karının alt bölgesinde ağrı, anormal kanama ve omuz ağrısı izler. Bu gibi belirtiler ortaya çıktığında teşhisi koymak çok da zor değildir. Kanama belirtisi olmadığı zamanlarda ise kanda bhCG değerlerine bakılarak da tanıya varılmaya çalışılır.

Dış Gebeliğin Tedavisi

Tüplerde yırtılma ve bu yırtılmaya bağlı olarak kanama meydana gelmişse tek tedavi cerrahi operasyondur. Çok fazla tehlike yaratmayan vakalarda tüp korunup gebeliğin devamı sağlanabilir. Fakat bazen ise Dış Gebeliğin geliştiği tüp alınarak gebeliğe son verilir.
Yırtılmanın meydana gelmediği durumlarda yakın takip altında beklenebilir. Buna bekle ve gör yaklaşımı adı verilir. Bu gruptaki hastalar her gün ya da gün aşırı kontrollere çağrılır. Her seferinde ultrason çekilir ve testler yapılır.
Diğer bir tedavi yöntemi ise kemoterapi uygulanmasıdır. Bu tedavi yönteminde bebek canlı dahi olsa kemoterapi uygulanarak hamileliğin iç kanamaya sebep olmadan sonlandırılması sağlanmaktadır.

Dış Gebeliğin Farklı Çeşitleri
  • Dış gebelik çok nadir de olsa tüpler hariç başka bölgelere de yerleşebilir.
  • Bazen karın boşluğuna yerleşen ve miada kadar ulaşanları da vardır.
  • Yumurtalık ve rahim ağzında da dış gebelik görülmesi olasıdır.