Aşılama (IUI) Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır?

26 September 2014
Aşılama tedavisi

AŞILAMA TEDAVİSİ (IUI)

Üreme problemi olan çiftler için hamile kalmaya yardımcı olacak, akla gelen ilk tedavi yöntemlerinden biri aşılamadır. Çiftler, çocuk sahibi olmaya karar verdikten sonra, en az bir yıl boyunca korunmasız ve düzenli olarak / gün aşırı ilişki denemesinde bulunmaları gerekir. Hatta bu süre, 35 yaş ve üzeri için altı aydır. Ortalama altı aylık korunmasız ilişki denemesinin ardından hamile kalınamamışsa doktora başvurulması gerekmektedir ve uygun görülürse aşılama tedavisi yapılmalıdır.

AŞILAMA YÖNTEMİ NEDİR / NASIL YAPILIR?

Bay ve bayana infertilite açısından gerekli muayeneler ve tetkikler yapıldıktan sonra, çift aşılama yöntemi (IUI) için uygun görülürse, öncelikle bayan hastaya yumurtalıklarının uyarılması için bir takım ilaçlar kullandırılır. Yumurtaların sayı ve boyutunu elde tutmak amacı ile hastaya sürekli yumurta takibi yapılmalıdır. Oluşturduğumuz yumurtalar, yeterli sayı ve büyüklüğe ulaştıktan sonra, o yumurtaları çatlatmak için çatlatma iğnesi ile son iğneyi uyguluyoruz. Çatlatma iğnesi yapıldıktan ortalama 36 saat sonrasında yumurtalar hazır durumda olduğundan dolayı aşılama işleminin yapılması gerekmektedir.

Aşılama tedavisi için erkek hastanın spermleri laboratuarda özel olarak hazırlanır ve rahime transfer için hazırlanır. Spermlerin de hazır olması ile bayan, transfer yapılacak işlem odasına alınır ve jinekolojik muayene pozisyonunda hazırlanır. Rahim içerisine özel spekulum yerleştirilir ve rahmin içi temizlenir. Laboratuarda özel olarak hazırlanan spermler uygun biçimde, dikkatlice rahim içerisine yerleştirilir ve tedavi tamamlanır.

AŞILAMA YÖNTEMİ ZOR BİR İŞLEM DEĞİLDİR…

Spermler, aşılama tedavisi için hazır konuma getirildikten sonra aşılama işleminin tamamlanması yani rahime transferin sağlanması ortalama 10 dakikadır. Ardından yarım saat kadar istirahat etmek yeterlidir ve hasta kalkıp normal hayatına devam etmektedir. Sadece ağır işten kaçınılması gerekmektedir ve gebelik testine kadar ilişki perhizinde bulunulmalıdır.

Aşılama, kesinlikle ağrılı bir işlem değildir.

AŞILAMA TEDAVİSİ KİMLERE ÖNERİLİR?

 • Ortalama 1 yıl ilişki denemiş fakat hiç hamile kalamayan, infertil bayanlara,
 • Düzenli ilişkiye giremeyen çiftler için,
 • Sperm sayısında ve kalitesinde azlık olan erkeklere,
 • PCOS (polikistik over sendromu) olan bayanlara,
 • Boşalma sıkıntısı yaşayan erkeklere,
 • Endometriosiz

gibi durumlarda çiftlere aşılama yöntemini önermekteyiz. Bu sayede hamile kalma oranını 18% – 24% oranında artırmış, hamile kalmayı hızlandırmış oluyoruz.

ÇİFTLERİN AŞILAMA TEDAVİSİNE UYGUN OLMASI İÇİN;

 • Transfer yapılacak rahim, gebeliğe uygun durumda olmalıdır.
 • Erkekte az da olsa sağlıklı sperm hücresi bulunması gerekir.
 • Bayanın yumurta rezervi ve kalitesi iyi durumda olmalı.
 • Bayanın tüplerinin açık durumda olması gerekmekte
 • Bayanda, bebeğin tutunmasını engelleyecek herhangi önemli bir miyom veya kist
  bulunmaması gerekmektedir. 

GEBELİK TESTİ

Aşılama tedavisi yapıldıktan ortalama 12 gün sonra kanda gebelik testi yapılmalıdır. Erken yapılan testlerde doğru sonuç alınmamaktadır. Kan testi dışındaki (idrar testi vb.) yöntemler sizi yanıltabilir.

Posted in Tüp Bebek by altanyigit altanyigit