Adet Sancısı

5 Ağustos 2016
Adet Sancısı Nedir ?

Adet Sancısı Nedir?

Adet sancısı çoğu kadın için normal yaşamın bir parçası haline gelmiştir. Adet sancısı hafif olabileceği gibi şiddetli ağrılar şeklinde de görülebiliyor. Bu ağrılar çoğu zaman günlük yaşamı etkilemezken nadir durumlarda ağrı kesiciler kullanılmasına rağmen günlük yaşama devam edilemez.

 

Adet Sancısının Nedenleri?

Karnın alt bölgesinde oluşan kramplar adet döneminden 1-2 gün önce başlayıp 2-4 gün kadar devam edebilirler. Adet sancıları adet döneminde meydana gelen rahim kasılmaları ile oluşur. Kasılmalar esnasından prostaglandinler ismi verilen kimyasallar salgılanır ve bu maddeler rahim kasılmalarını daha şiddetli hale getirirler. Ayrıca bu hormona bağlı olarak bulantı ve kusma ile sersemlik gibi belirtilerde baş gösterebilir.

Adet döneminde ortaya çıkan bu sancılar adet döneminden sonrasında da devam edebilir. Adet döneminde ağrılardan kurtulmak için bitkisel yöntemleri deneyebilir ya da tıbbi destek alabilirsiniz. Örneğin bitkisel çaylar ile adet ağrılarınızı hafifletmeyi deneyebilirsiniz.

 

Adet dönemindeki kasılmalara ve ağrılara eşlik edebilecek diğer sağlık problemleri de şu şekilde sıralanabilirler;

  • Sersemlik hissi
  • Kusma
  • Bulantı
  • Kabızlık
  • Baş ağrısı

 

Adet sancısı çeken kişilerde sinirlilik, gerginlik ve karamsarlık da yoğun olarak görülebilir.

 

Adet Sancısı Yaşamamak İçin Alınabilecek Önlemler

Sigara Alkol ve kafeinden uzak durarak sancılı adet dönemi riskini azaltabilirsiniz. Adet döneminden önce ve adet dönemi boyunca düzenli egzersiz yapabilir ve metabolizmanızı düzenleyebilirsiniz. Adet sancısı çekiyorsanız karın bölgenize sıcak su torbası koyabilirsiniz. Ve duş alabilir bu şekilde rahatlamayı deneyebilirsiniz. Adet döneminde E vitamini, magnezyum, omego-3 yağ asitleri ve B1 vitamini ile B6 vitamini desteği ile adet sancısını azaltabilirsiniz. Alt karın bölgenize yapacağınız masajla adet ağrısını geçirmeyi deneyebilirsiniz. Stresin neden olduğu adet sancıları için stres ile başa çıkmak için yoga ya da sizi rahatlatan aktiviteleri deneyebilirsiniz. Adet sancısının nedenini öğrenin eğer adet sancınız sadece rahim kasılmaları sebebi ile ağrıyorsa bu yöntemler etkili olabilir ancak adet sancısının nedenleri arasında kimi zaman kistler ve ödemlerde olabiliyor bunlara dikkat edin ve eğer adet sancılarınız katlanılmaz boyutlarda ise mutlaka bir doktora başvurmanız gerekir.

Yayınlanan kategori Jinekoloji Ekleyen Dr Mürüde